Mersmak trots tufft SM

JSM Race 2019, som är det nya namnet för utomhus-SM för juniorer, avgjordes i Båstad.

Varken Leo Borg eller Emma Shasteen, båda medaljkandidater, kunde medverka i slutspelet på grund av skador. Övriga spelare skötte sig mycket bra och trots att pricken över i:et uteblev så kändes dagarna i Båstad positiva.

Slutspelet avgjordes i poolform och Klara Milicevic, Timothy Carlsson Seger och Linus Carlsson Halldin vann sina matcher och var klara gruppsegrare. Sebastian Abboud inledde med klar förlust mot ”gruppens favorit” Carl Gustafsson (SALK) men vann de andra två matcher mot Nils Andersson och Olle Wallin. När alla matcherna i gruppen var färdigspelade så var även Sebastian gruppvinnare. 11-1 för våra spelare i poolspelet.

18-årsklassen gick direkt till semifinal efter poolspelet och där förlorade Sebastian mot slutvinnaren John Hallquist Lithén (GLTK) och Linus föll mot Emil Westling (ATL). Efter förlusterna så möttes våra spelare i en bronsmatch där Sebastian var starkast för dagen.

16-åringarna började i kvartsfinal efter poolspelet. Klara Milicevic ställdes mot duktiga Louise Wikander (IS Göta) som vann senaste mötet i Corem Opens kvartsfinal. Klara fick revansch efter ett nervöst första set, 7-6, 6-1. I semifinal väntade sedan Tilde Strömquist (Sundsvall/GTG) och Klara vann i raka set även där. I finalen ställdes Klara mot starka Julia Lövqvist (Upsala TK) som vann ett jämnt och nervöst första set i tiebreak och vid 6-7, 2-3 tog Klara beslutet att ge upp matchen pga en krånglande rygg/höft som hon tyvärr fick problem med under semifinalen dagen innan.

Timothy Carlsson Seger ställdes i sin kvartsfinal mot förstaseedade Måns Dahlberg som även vann Båstad Corem Open tidigare i sommar. Timothy hade 5-4 och setbollar men Måns spelade mycket fin tennis därefter och var den bättre spelaren för dagen, 5-7, 4-6. Måns vann sedan klassen och det kändes lite synd att Timothy fick det mötet redan i kvartsfinalen.

– Det är klart att våra spelare och vi tränare alltid hoppas utmana om titlarna men sammantaget så känner vi att spelarna har utvecklats bra under året och vi ser ljust på framtiden och hoppas kunna bygga vidare på den här sommaren när vi nu går över mot hardcourt tennis och en bra träningsperiod, summerar chefscoach Rickard Billing.

Värt att notera är att under slutspelet så arrangerades även dubbelklasser som avgjordes i bäst av tre mathctiebreaks. Timothy Carlsson Seger (bilden ovan) vann SM-guld i PD16 tillsammans med Isac Strömberg (GTG/Åkersberga TK).